Standardy Ochrony Małoletnich w Zakładzie Doskonalenia Zawodowego w Katowicach

STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH - są to konkretne spisane reguły, zasady, praktyki, które gwarantują, że małoletni w Zakładzie Doskonalenia Zawodowego w Katowicach są bezpieczni, nie doznają krzywdzenia ze strony pracowników, wolontariuszy a co więcej i rówieśników.

Zakład Doskonalenia Zawodowego w Katowicach ustanowił i wprowadził w życie w swoich jednostkach organizacyjnych Standardy Ochrony Małoletnich przed krzywdzeniem i zapewnienia im bezpieczeństwa.

1. W dokumencie Standardów przed krzywdzeniem zapisane są:

1) procedury zgłaszania podejrzeń oraz podejmowania interwencji, określające działania konieczne do podjęcia w sytuacji krzywdzenia małoletniego lub zagrożenia jego bezpieczeństwa ze strony osób obcych, członków rodziny, personelu oraz rówieśników;

2) zasady ochrony danych osobowych małoletniego, określające sposób przechowywania i udostępniania informacji o małoletnim oraz zasady ochrony wizerunku małoletniego, w tym sposobu jego utrwalania i udostępniania;

3) zasady dostępu małoletniego do Internetu oraz ochrony małoletnich przed szkodliwymi treściami;

4) zasady bezpiecznych relacji pomiędzy personelem a małoletnim, określające ogólny katalog zachowań niedozwolonych w kontakcie z małoletnim.

2. Zapisy zawarte w dokumencie Standardów Ochrony Małoletnich przed krzywdzeniem obowiązują wszystkich pracowników Zakładu oraz osoby współpracujące z Zakładem, w tym wolontariuszy oraz praktykantów. Osoby te potwierdzają znajomość treści dokumentu Standardów Ochrony Małoletnich przed krzywdzeniem.

3. Zakład wyznaczył osobę odpowiedzialną za monitoring realizacji Standardów Ochrony Małoletnich - Zakładowego Rzecznika Praw Ucznia i Nauczyciela oraz jasno określił jego rolę i zadania.

4. W szkołach i ośrodkach wyznacza się osoby odpowiedzialne za monitoring bezpieczeństwa sieci komputerowej.





Drogi Uczniu,

w każdym przypadku kiedy uważasz, że dzieje się Ci krzywda lub masz w tym temacie wątpliwości porozmawiaj z bliskim Tobie pracownikiem Zakładu, którym może być np. wychowawca klasy, pedagog, psycholog czy pracownicy obsługi oraz dyrekcja.

Pamiętaj, że w przypadku, gdy nie jesteś pewien czy dane zachowanie jest przemocą (także dotyczy przemocy w Internecie), jest zachowaniem niedozwolonym zawsze możesz podejść do wychowawcy, gdzie uzyskasz pomoc, wyjaśnienie, ustalicie dalsze działania.

Nie zostawiaj sam/sama z żadnym problemem. Otwarcie rozmawiaj o tym co Cię niepokoi. Ważne jest, abyś zwrócił / zwróciła się do kogoś o pomoc, gdyż wtedy szybciej problem, który się pojawia, można rozwiązać! Sam problemu nie rozwiążesz! Nie zawsze wychowawca,
nauczyciel czy inny pracownik szkoły jest w stanie zauważyć, że dzieje się coś niedobrego.

Pamiętaj, że w szkole funkcjonuje Szkolny Rzecznik Praw Ucznia i Nauczyciela i zawsze możesz się do niego zgłosić. Wszyscy pracownicy szkoły są osobami przeszkolonymi w zakresie rozpoznawania i reagowania na czynniki ryzyka krzywdzenia uczniów.

Pamiętaj, że jesteś chroniony prawnie przed czynami niedozwolonymi osób powyżej 17- ego roku życia. Każda osoba, która podejmie się czynności niedozwolonych zostanie ukarana zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Pamiętaj, że zawsze możesz skorzystać z formy pomocy pozaszkolnej.


Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę prowadzi telefon wsparcia czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu, także w dni ustawowo wolne od pracy.

Wszelkie aktualne informacje znajdują się też na stronach:

www.116111.pl oraz www.fdds.pl.

Wsparcie i pomoc udzielana jest za darmo.

Telefon 116 111


Telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka dostępny jest przez całą dobę i przez 7 dni w tygodniu pod numerem 800 12 12 12.

Możesz też napisać do ekspertów na czacie, który znajdziesz na stronie Rzecznika: www.brpd.gov.pl. Wsparcie i pomoc udzielana jest za darmo.

Telefon 800 121 212


Ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie. Dzwoniąc pod numer infolinii można uzyskać wsparcie, pomoc psychologiczną, informacje o obowiązujących w Polsce przepisach i procedurach oraz o placówkach udzielających pomocy osobom doznającym przemocy w rodzinie.

Telefon 800 120 002